Josipova gramatiljka 5 u svijetu Priča iz davnine

Alfa, Zagreb, 2018.

TIskana zbirka zadataka za hrvatski jezik u 5. razredu osnovne škole. Projekt je osmislila s majkom Sanjom Miloloža u povodu 100. obljetnice prvotiska Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić 1916. Kroz zbirku učenike vode likovi Josip Horvat, sestra mu Ivana i njihov pas Max koji ulaze u interakciju s likovima iz Ivaninih bajki: Svarožićem, bjesovima i Bjesomarom... Svaka lekcija ima polazni tekst koji se odnosi na neki način prema Ivani Brlić-Mažuranić.

Josipova gramatiljka 5 znalci radoznalci

Alfa, Zagreb, 2018.

Inačica zbirke Josipove gramatiljke namijenjene darovitim učenicima. Ovdje Iva Miloloža nije samo zaslužna za ideju i razvoj lika kao ilustrator i autor naslovnice nego i grafičkoga prijeloma kao darovita učenica Alfinih grafičara Ivana Hercega i Vilima Plužarića. Radove nastale u toj suradnji Iva izlaže 2019. godine na svojoj drugoj samostalnoj izložbi koju je nazvala Priče iz dubine, a postavila kustosica Magdalena Getaldić.

Hrvatske jezične niti 5, udžbenik

Alfa, Zagreb, 2019.

Prvo izdanje udžbenika prema novom predmetnom kurikulu. Iva je iznimno mnogo energije potrošila na izradu ilustracija istodobno prelamajući knjigu. Iako sam prijelom ima početničkih propusta, kojih je Iva bila itekako svjesna, s naslovnicom je Vilim bio oduševljen, a ona zadovoljna. Velika joj je bila želja da se i udžbenički komplet za 5. razred kasnije dizajnerski uskladi s Vilimovim oblikotvornim rješenjem u kasnijim udžbenicima.

Hrvatske jezične niti 6, udžbenik

Alfa, Zagreb, 2020.

Rad na šestici i sedmici Iva je nastavila unatoč teškoj bolesti. Štoviše, crteže za ta dva udžbenika radila je i u bolnici pod kemoterapijama. Nije odustajala od projekta koji joj je mnogo značio, a imala je potpuno povjerenje u Vilimov grafički prijelom. Jako ga je cijenila. Kad su udžbenici dovršeni, bilo joj je jako stalo da se i njezina petica dizajnira u skladu s VIlimovim dizajnom. U tim se izdanjima pojavljuje Klarin brat Martin i njegov pas Lusi.

Hrvatske jezične niti 7, udžbenik

Alfa, Zagreb, 2020.

Ta ju je knjiga osobito radovala, na nju je bila osobito ponosna. Odnosi među likovima koje je osmislila za tu udžbeničku seriju, o kojima je studiozno promišljala (koliko je puta dugo razgovarala s Anne-Marie Magovac o njihovim karakterima i logičnosti tekstova), maštovito su i vješto preneseni u likovnu formu koja je točno prenosila značajeve i njihove priče, bliske tinejdžerskomu svijetu, a sve u skladu s najvažnijim predmetom učenja. I da, jednostavno je bila oduševljena Vilimovim dizajnom.

Hrvatske jezične niti 8, udžbenik

Alfa, Zagreb, 2020./2021.

Suočena s terminalnom fazom svoje bolesti, Iva je obvezala majku da dovrši projekt. Dogovorila je suradnju sa svojim kolegom i prijateljem iz ŠPUD-a i s Likovne akademije Nikolom Čizmešijom, predala mu svoju likovnu ostavštinu i tehnikalije; nije dočekala tu knjigu za koju je napravila četiri crteža, nekoliko skica i naslovnicu. Sav ostali likovni rad na knjizi umjesto nje odradio je Nikola. Ona je bila sigurna da će sve biti u redu oslanjajući se na Vilimov divan dizajn i Nikolino crtačko umijeće. Ta je knjiga emotivan projekt.

Hrvatske jezične niti 5, radna bilježnica

Alfa, Zagreb, 2018.

Za to su izdanje majku, kćer i izvršnu urednicu Ivanu Tolj zauvijek povezale nevjerojatne uspomene na gornjogradskoj adresi izdavača gdje je smješten kreativni dio ekipe zadužen za produkciju izdanja. Toliko je trebalo energije da se u nemogućim rokovima završi likovno i grafičko oblikovanje radne bilježnice za peti razred, koje je zamišljeno kao igra crno-bijelim skicama za ilustracije koje su u udžbeniku u boji... Silna volja, o kojoj je govorio prof. Damir Brčić misleći na Ivu, pokazala je tu svoje najsnažnije lice. Nevjerojatna Iva!

Hrvatske jezične niti 6, 7, 8, radne bilježnice

Alfa, Zagreb, 2020./2021.

Nijedno od tih izdanja Iva nije doživjela vidjeti svojim fizičkim očima (napustila nas je 13. kolovoza 2020., na Gibonnijev rođendan i rođendan prvotiska Judite Marka Marulića); nastala su na temelju njezinih udžbeničkih crteža u boji koji su ukomponirani u Vilimov dizajn. Uvjereni smo da bi bila zadovoljna. VIlim je inzistirao da je Ivin crtež na naslovnici za 8. razred, iako je Nikola Čizmešija autor većine crteža za osmicu. Time je završen projekt Hrvatskih jezičnih niti prema Ivinoj želji. Njezin honorar od tih ilustracija sada je temelj nagrade Aorta neba.